wtorek, 5 marca 2013

Wtorek z jogą - pozycja mostka


Jak dla mnie joga jest jednym z najlepszych sposobów na dobrą kondycję ciała i pozbycie wszelkiego rodzajów bólu zwłaszcza bólów kręgosłupa.  Pozycją jogi na dziś jest Setu Bandha Sarvangasana czyli pozycja mostka.

Pozycja dnia - pozycja mostka

 

Krok po kroku jak wykonać pozycję mostka:
1.      Połóż się na plecach. Zegnij kolana i przyciągnij pięty do pośladków, jednak tak aby golenie pozostały prostopadłe do podłogi. Stopy i kolana powinny być rozstawione na szerokość bioder, zewnętrzne krawędzie stóp równoległe do siebie. Dociśnij stopy mocno w podłogę.
2.      Ułóż płasko dłonie tuż przy barkach, palce powinny być skierowana w stronę stóp i mocno wciśnięte w podłogę. Ustaw łokcie na szerokość barków, łokcie skieruj w stronę sufitu, przedramiona powinny być prostopadłe do podłogi.
3.      Na wydechu unieś miednicę do góry, staraj się utrzymać ją na tyle wysoko, aby kość krzyżowa była równoległa do podłogi, jednocześnie podwiń kość ogonową. (jeśli masz problem z uniesieniem miednicy wysoko, możesz wypróbować wariant z piętami uniesionymi do góry: unieść się na palcach stóp a dopiero potem dociśnij stopy).
4.      Odchyl głowę nieznacznie do tyłu, postaw czubek głowy na podłodze, dociśnij pięty i dłonie a potem unieś miednicę jak najwyżej a za nią klatkę piersiową. Staraj się utrzymać stałą odległość pomiędzy łokciami.
5.      Otwieraj i rozciągaj klatkę piersiową, oddychaj spokojnie. A następnie na wydechu dźwignij się ponownie, prostujące ręce w łokciach. Teraz głowa zwisa w dół, pamiętaj że twarz musi być pasywna, staraj się nie napinać szyi.
6.      Odkręć ramiona na zewnątrz, wciągnij łopatki do środka. Nie pozwalaj aby kolana rozszerzały się na zewnątrz, nie prostuj nóg w kolanach, nogi muszą być mocne i nieruchome, to one mają unosić cię w górę, ciężar nie może spadać na lędźwie. Rotuj uda do wewnątrz. Twoje ciało powinno być napięte niczym łuk. Pozostań w pozycji przez kilkanaście oddechów (5-10 sekund).
7.      Wyjdź z pozycji na wydechu: zegnij ramiona, połóż głowę na podłodze, ugnij ręce i kolana a następnie połóż plecy na macie. Możesz jeszcze kilkakrotnie powtórzyć pozycję. Po tej asanie wskazana jest pozycja przeciwstawna: wygięcia do przodu.

Największą korzyścią z pozycji mostka jest to, że łagodzi ból pleców zwłaszcza dolnej części pleców. Jeśli chcemy mieć silne ręce i nogi pozycja mostka jest idealny ponieważ cały ciężar ciała jest na rękach i nogach. Jeśli z kolei mimo ścisłej diety nie możemy pozbyć się tłuszczu z brzucha, pozycja  Setu Bandha Sarvangasana pomoże nam się go pozbyć się tłuszczu i mieć płaski brzuch. Po podniesieniu się w górę, mięśnie brzucha rozciągają  i dzięki temu tracimy tłuszcz z brzucha. Wszystkie narządy wewnętrzne  dostają  impuls, by funkcjonować poprawnie.  Ponadto pozycja mostka  reguluje ciśnienie krwi, usprawnia pracę serca, tonizuje nerki, reguluje pracę układu moczowo-płciowego, zwalcza zaburzenia seksualne i bezpłodność, pomaga walczyć z depresją, leczy astmę i bóle pleców. Pozycja ta dodaje energii na cały dzień.

Spróbujcie i powiedzcie jak wy się czujecie po wykonaniu tej pozycji.

2 komentarze:

  1. mostek to dla mnie najlepszy sposób na rozciąganie brzuszka po ćwiczeniach :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dokładnie! Ja wykonuję również down dog na mięśnie pleców.

      Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...