poniedziałek, 9 września 2013

Stewia - Słodka i Zero Kalorii




Mieszkańcy Ameryki Południowej używali stewii od stuleci. Od dawna obcna jest ona w dietach mieszkańców Paragwaju , Brazylii , ale także Korei i Chin. Jednak dopiero niedawno  stewia stała się nową alternatywą dla cukru i dziś jest łatwo dostępna w Stanach Zjednoczonych i Europie. Ponoć można ją nawet uprawiać w doniczkach na parapecie naszych okien…

Wszystko co powinniście wiedzieć na temat stewii

Stewia jest trzydzieści razy słodsza od cukru, ma zero kalorii i stanowi naturalną alternatywę dla sztucznych słodzików. Jest idealna dla diet niskowęglowodanowych i osób które muszą kontrolować spożycie cukru.
Choć nie zostało to jeszcze w pełni udowodnione atrybutem stewii, jest to, że nie podnosi poziomu glukozy we krwi może więc być bezpieczna dla diabetyków.
Ponad to stewia obniża ciśnienie, oraz ma właściwości przeciwgrzybiczne i bakteriobójcze. Skuteczna jest przy oparzeniach i trudno gojących się ranach. Zawiera białka i wiele cennych minerałów, w tym: chrom, żelazo, wapń, potas, selen, krzem, kobalt
, cynk oraz witaminy z grupy B i witaminy z grupy C. Polecana jest w leczeniu przeziębień i nawracających infekcjach, nie powoduje próchnicy zębów, a nawet wykorzystuje się ją w leczeniu paradontozy.

W swojej pierwotnej formie dystrybucji , stewia była sprzedawana jako proszek. Był on dość słodki i  miał bardzo gorzki posmak , który ograniczał jej zdolność do wykorzystania jako słodzik . Producenci szybko odkryli wśród 100 gatunków roślin stewii , jedną - stevia rebaudina - która nie ma posmaku.
Stewia od dawna była dostępna jako zioło w sklepach ze zdrową żywnością, jednak w produktach skierowanych na szerszy rynek pojawiła się dopiero w roku 2008 po zaakceptowaniu jej przez FDA jako dodatek do żywności.
W ostatnich latach zaczęła zastępować sztuczne substancje słodzące, w wielu produktach konsumpcyjnych takich jak napoje, gumy, jogurty, a nawet wina. Stewia może być również używana jako zamiennik cukru do pieczenia, ale ze względu na znacznie wyższy poziom słodkości  należy stosować ją w stosunkowo mniejszych ilościach.

W roku 1970 rozpoczął się w Japoni szał na stewię. Zaczęła wypierać syntetyczne słodziki takie jak cyklaminian sodu, sacharyna, aspartam. Używano liści, ekstraktu z nich oraz czystego wyizolowanego stewiozydu i rebaudiozydu. Pierwszy komercyjny słodzik wyprodukowano w Japoni w 1971 i od tego czasu stewia jest tam używana przy produkcji żywności i napojów (w tym Coca-Coli). Znamienne jest to, że Japonia w tej chwili konsumuje więcej stewii niż jakikolwiek inny kraj. Do rośliny tej należy 40% tamtejszego rynku słodzików.
Współczesna badania stwierdziły, że stewia ma nieznaczny wpływ na poziom glukozy we krwi, zwiększa w pewien sposób jej tolerancję i może być stosowana przez diabetyków oraz osoby na dietach ograniczajacyuch węglowodany. Na terenie Uni Europejskiej steviole glikozydów zostały dopuszczone do stosowania ich przy produkcji żywności dopiero w grudniu roku 2011. Musimy więc poczekać jeszcze na wysyp zdrowych artykułów spożywczych.
Tak więc jeśli dbacie o zdrowie, szczupłą sylwetkę, nie chcecie lub nie możecie jeść cukru stewia może być idealną alternatywą.

3 komentarze:

  1. Ja mam sproszkowane liście o zielonym kolorze. Trzeba jednak uważać żeby nie ''przesłodzić'' :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja kupiłam nasionka i zasadzę sobie trochę w domu ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W zwykłym supermarkecie znajdę:) ? czy gdzie.

      Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...